System edukacji i oświaty w USA

System edukacyjny w USA - Edukacja w wieku 5-18 lat w amerykańskich szkołach, w klasach 1 - 12 - jak wygląda oświata dzieci i młodzieży?

Podział na klasy w zależności od wieku w szkolnictwie USA

szkoła w USA przedszkole preschool education

0 - 5 lat
Edukacja przedszkolna - Preschool Education

szkoła w usa przygotowawcza preparatory school

5 - 6 lat - Szkoła przygotowawcza - Preparatory School

Szkoła podstawowa USA elementary school

6 - 11 lat
Szkoła podstawowa - Elementary School (klasy 1-5
)

Szkoła USA middleschool

11 - 14 lat
Szkoła średnia - Middle School (klasy 6-8)

Szkoła USA liceum highschool

14 - 18 lat
Szkoła średnia - High School (klasy 9-12)

System edukacji w Ameryce jest zdecentralizowany i różni się w zależności od prawa stanowego. Mimo niejednolitości przed przystąpieniem do wyższej edukacji uczniowie w US muszą zdobyć obowiązkowe wykształcenie podstawowe (primary education) i średnie (secondary education), które zawsze składają się na 12 lat nauki, nazywane z angielskiego grades. Przez niejednorodny system szkolnictwa w Ameryce występują różne daty rozpoczęcia i zakończenia roku szkolne jak również wiek początku i końca edukacji może różnić się w poszczególnych stanach.

Liceum w USA (high school) obejmuje 4 klasy:

9th grade (znany również jako freshman year) dla uczniów w wieku 14-15 lat
10th grade (znany również jako sophomore year) dla uczniów w wieku 15-16 lat
11th grade (znany również jako junior year) dla uczniów w wieku 16-17 lat
12 grade (znany również jako senior year) dla uczniów w wieku 17-18 lat

Ile kosztuje nauka w Stanach Zjednoczonych?

Nauka w publicznym liceum nie wymaga opłat od studenta, jest opłacana z pieniędzy podatników. Koszt nauki w liceach prywatnych wynosi średnio około 10.000$ za rok, jednak ceny mogą wahać się od 6.000$ do 45.000$.

Szkoła w USA i Polsce - różnice

Porównanie oświaty w Stanach i Polsce. Edukacja w Ameryce kładzie nacisk na praktykę, rozwój samodzielności i indywidualnych zainteresowań uczniów. Program nauczania w amerykańskiej szkole obejmuje znacznie mniej teorii niż ten w Polsce. Nauczyciele w USA potrafią docenić zainteresowania ucznia i chętnie pomóc w ich rozwoju.

Podstawa programowa nie jest narzucona w Ameryce. Przedmioty nauczane podczas poszczególnych semestrów w szkole średniej w Stanach są wybierane indywidualnie przez ucznia wraz z jego rodzicami oraz pod okiem szkolnego konsultanta. Istnieją jednak przedmioty obowiązkowe (core curriculum), które stanowią około połowy zajęć, takie jak zajęcia trygonometrii z matematyki lub zajęcia z języka angielskiego. Pozostałe są wybierane przez ucznia (electives).

Wakacje w Stanach Zjednoczonych rozpoczynają się w maju lub czerwcu, a kończą w sierpniu lub wrześniu. Podczas trwania roku szkolnego w USA uczniowie mają dwie dłuższe przerwy, zimową w grudniu ( 2 tygodnie) i wiosenną w marcu ( 3 tygodnie). Pozostałe dni wolne są rozdysponowane różnie w zależności od stanu.

W USA obowiązuje skala ocen oznaczona literami, znana jako GPA (Grade Points Average). Przedstawia się ona następująco:
A+ - odpowiednik polskiego 6
A – odpowiednik polskiego 5
B – odpowiednik polskiego 4
C – odpowiednik polskiego 3
D- odpowiednik polskiego 2
F- odpowiednik oceny niedostatecznej.

Matura w USA

Amerykańskie liceum nie ma odpowiednika międzynarodowej matury, chociaż czasem do przyjęcia na uczelnie wyższe trzeba zdać odpowiedni egzamin (SAT lub ACT). Do przyjęcia na uczelnię potrzebny też jest wydruk z dotychczasowymi osiągnięciami ucznia w nauce, który pozwala określić jego zdolności i predyspozycje.

Egzamin SAT (Scholastic Assessment Test) bada kompetencję przedmiotową, obejmuje matematykę, pisanie I czytanie. Egzamin ACT (American College Testing) działa podobnie, obejmuje dodatkowo zagadnienia z fizyki, chemii czy też biologii.

Wybierz szkołę w USA - wiele możliwości do wyboru